Piszoár dugulás? Ismerje meg a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat, hogy elkerülje a dugulást! Gyors, szakszerű duguláselhárítás, akár vízkő vagy idegen tárgy okozza a problémát.
Piszoár dugulás – Miért történik és hogyan alakul ki a dugulás?
A piszoár dugulása gyakori probléma, különösen olyan helyeken, ahol nagy a használat gyakorisága. Ilyen helyek például lehetnek intézmények, vendéglátóhelyek vagy közintézmények. A dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem higiéniai problémákat is okoz. A leggyakoribb ok a húgysavból kiváló vízkő és húgykő lerakódása, amely idővel elzárja a csöveket. Ez a lerakódás kemény, kő szerű réteget képez a vezeték falán úgynevezett vízkő, amit vegyszerekkel nehéz eltávolítani. A piszoár egy úgynevezett csiga bűzelzáróval van ellátva, amibe bármilyen apró tárgy is ha belekerül, akkor tisztításra szorul. Ha kevés vízzel öblítünk, akkor viszont a csigába jutó kevés víz miatt a húgykő lerakodik elég hamar sajnos. Ennek a duguláselhárítása sem egyszerű, és legtöbb esetben ezt cserélni is kell. Ha a bűzzáróban rakódott le, akkor a vezetéket is tisztítani kell, mert a lerakódás beáramolt a csatornába is. Tovább súlyosbíthatja a helyzetet és dugulást okoz a piszoár lefolyóban, ha a piszoárba idegen tárgyak kerülnek (pl. cigarettacsikk, papír, rágó), vagy ha régi, elöregedett a csővezeték. Ezek együtt gyors duguláshoz és kellemetlen szagokhoz vezetnek.
Az alábbi okok válthatják ki a piszár dugulást:
- Vízkő és húgykő lerakódása a vezeték falán öblítés hiánya miatt.
- Idegen tárgyak (pl. cigarettacsikk, papír, műanyag, rágó)
- Hibás szerelés vagy nem megfelelő lejtés
- >Elöregedett csővezeték (pl. vascső, ami belülről rozsdásodik)
- Megelőző karbantartásként: A rendszeres womás tisztítás segít megelőzni a dugulásokat, különösen olyan helyeken, ahol gyakori a zsír vagy szappanlerakódás (pl. konyhák, üzemi mosdók).
- Ha a hagyományos spirálos módszerek nem segítenek.
Milyen előjelei vannak a piszoár dugulásnak?
Ha piszoárunk eldugult akkor a következőket tapasztalhatjuk:
- Lassú vízelvezetés vagy pangó víz.
- Kellemetlen szag.
- A víz visszajön vagy nem ürül teljesen.
- Zubogás, bugyborékolás a lefolyóban.
Hogyan tudjuk megelőzni a piszoár dugulást?
A piszoár dugulás megelőzhető rendszeres karbantartással, odafigyeléssel és szakszerű tisztítással. Ez nemcsak hosszú távon olcsóbb, hanem higiénikusabb és üzembiztosabb megoldás is. .A piszoár karbantartása elég egyszerű. A lényeg, hogy sok vízzel kell öblíteni, és lehetőleg a rácsos szűrőt is használjanak, amely megakadályozza, hogy a vízen kívül más, oda nem illő anyag, tárgy ne mehessen be a lefolyóba. Sokszor lehet találkozni füldugóval, rágógumival, de még illatosító koronggal is, mely ahogy olvad, úgy az átmérője is csökken, és így pont belefér a lefolyócsőbe, ami ezért el is dugul hamar.
Mit ne tegyünk ha piszoár dugulásunk van?
- Ne használjunk háztartási vegyszereket válogatás nélkül, mert károsíthatják a csöveket.
- Ne szedjük szét a rendszert szaktudás nélkül.
- Ne halogassuk a duguláselhárítást, a dugulás csak súlyosbodhat.
Mit tegyünk ha eldugult a piszoár? – Precíz és szakszerű duguláselhárítás
Ha eldugult a piszoár lefolyó rendszerünk mindenképpen hívjon profi, szakképzett duguláselhárító szakembert. A tartós eredmény érdekében javasolt a spirálos duguláselhárítás vagy womás (nagynyomású vízsugaras) tisztítás.
A duguláselhárítást bízza szakemberre, hogy nagyobb kár ne érhesse!
