Eldugult mosogató? Nem működik a konyhai lefolyó?-Mit tegyünk ha dugulás van a konyhában!
Gondoltál már arra, hogy komolyabban vedd a dolgot, és a pumpálás helyett hatékonyabb megoldást válasz? Az okok egészen egyszerűek, hiszen a konyha a lakás egyik leggyakrabban használt helyisége, melynek kényelmére nagymértékben rányomja bélyegét a dugulás.
Sokan attól tartanak, hogy a javítás csak bontással és a vele járó magas költségekkel oldható meg, s ezért inkább nem is fordulnak szakemberhez. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy hasonlóan más szaniterekhez, a konyhai lefolyó dugulása is egyszerűen, általában bontás nélkül megvalósítható. Ha az otthoni módszerek nem segítenek, akkor megéri profit hívni, hiszen így további plusz költségek és bosszankodás nélkül lesz újra átjárható a rendszer.
Nehezen megy le a mosogatóvíz? Félre az ételmaradékokkal és a háztartási hulladékkal, hiszen dugulást okoznak!
A duguláselhárítás Budapest területén is gyakran válik szükségessé, s ez tulajdonképpen az ingatlan korától független. A háttérben nem ritka, hogy a kis átmérőjű, vagy éppen a túl nagy átmérővel rendelkező lefolyócső áll. Ezek egyike sem hasznos, így a dugulások megelőzése már a kivitelezésnél elkezdődik. További problémát okozhatnak a lefolyóba kerülő ételek és háztartási hulladékok, melyek gyorsan makacs dugulást okoznak. Tény egyébként is, hogy a rendszer elzsírosodása természetes folyamatként jelentkezik, így ha oda is figyelsz arra, mi kerül a lefolyóba, akkor is előfordulhat dugulás. Mit tehetsz mindezek ellen? Hogyan ügyelj a prevencióra?
Hogyan keletkezik a dugulás a mosogatóban? – lépésről lépésre:
1. Zsíros és olajos szennyeződések lerakódása.
- A főzés során használt zsiradék (olaj, vaj, zsír) lefolyik a mosogatóba.
- A zsírok a hideg vízzel érintkezve megdermednek, és rátapadnak a cső falára.
- Ezek a lerakódások idővel rétegről rétegre vastagodnak, egyre szűkítve a cső keresztmetszetét.
- A zsírrétegre ráülnek a kisebb ételmaradékok, kávézacc, liszt, tojáshéj, stb.
- Ezek tovább növelik a dugulás veszélyét, szinte falat képezve a csőben.
- Ha nem használunk elég vizet, vagy nincs rendszeres forró vizes öblítés, akkor a lerakódások nem tudnak „lecsúszni”.
- Ez főleg akkor probléma, ha mosogatógépből is ide vezet a lefolyó.
- Ha a lefolyócső nem megfelelően van kialakítva (pl. kevés lejtés, hosszú vízszintes szakasz), akkor a víz lassabban folyik el, így gyorsabban ülepedik le a szennyeződés.
2. Ételmaradékok és szennyeződések tapadnak a zsírhoz.
3. Nem megfelelő vízáramlás ,kevés víz, ritka forró vizes öblítés.
4. Nem megfelelő csőlejtés, túl hosszú bekötőszakasz.
Állandó a dugulások visszatérése? Fókuszban a megelőzés!
Amennyiben a lefolyó hibásan történt kialakításra, akkor ezt a tényezőt igen nehéz kiküszöbölni. Mégis vannak olyan teendők, melyekre, ha odafigyelsz, akkor kisebb eséllyel jelentkeznek dugulások.
A legkézenfekvőbbnek a szűrő használata bizonyul, amely tényleges fizikai akadályt képez, és az ételmaradékok így nem jutnak le a lefolyóba. Fontos, hogy legalább kéthetente önts 10 liternyi forrásban levő vizet a rendszerbe. Ez kitűnő ellenszere az elzsírosodásnak, és így gyökerénél fojthatod el a dugulások kialakulását.
Megoldási javaslat dugulás elkerülése érdekében!
- Zsíros ételmaradékot soha ne önts a lefolyóba!
- Rendszeresen öblítsd át a lefolyót forró vízzel (pl. heti 1 alkalommal).
- Használj lefolyószűrőt a nagyobb darabok kiszűrésére.
- Évente legalább egyszer érdemes szakemberrel tisztíttatni a rendszert womás csőtisztítással.
Ha dugulása van hívjon szakembert az a biztos és megoldja problémáját, viszont ha folyamatosan visszatérő a dugulás, érdemes kamerás csatornavizsgálatot is kérni, hogy pontosan lásd, mi okozza az ismétlődő problémát!
Keressen bennünket bizalommal